Ako vyčistiť klávesnicu: Skúste jednoduché tipy

Na klávesnici sa drží viac baktérií a vírusov ako na záchodovej doske. Siahame na ňu totiž denne, ale starostlivosť o ňu často podceňujeme. Väčšinou začíname riešiť čistenie klávesnice až vo chvíli, keď si ju podrobíme desiatou alebo už na nej sú viditeľné fľaky a nečistoty. Pokiaľ na ňu pri pravidelnom upratovaní zabúdate, prečítajte si naše tipy, ako jednoducho vyčistiť klávesnicu.

Jak vyčistit klávesnici | inComputer.cz

Čistenie klávesnice stlačeným vzduchom

Jednou zo šetrných a zároveň účinných metód, ako vyčistiť klávesnicu je práve čistenie stlačeným vzduchom.

Dlhá výstupná trubička dostane vzduch aj do najmenších škvírek a klávesnicu tak poriadne prefúkne. Vďaka tomu z nej odstránite zanesené nečistoty ako sú omrvinky, prach alebo zvieracie chlpy.

Pri čistení klávesnice stlačeným vzduchom len dávajte pozor na to, akým tlakom fúkate. Príliš veľký tlak by mohol poškodiť jednotlivé klávesy. Postupne jemne vyfúkajte všetky klávesy od jedného rohu k druhému. Pozor na to, aby ste si prach a ďalšie nečistoty len nerozvírili po celej klávesnici.

Tip: Stlačený vzduch v plechovke využijete aj pri čistení ďalších citlivých častí notebooku. Napríklad vetráčikov, ktoré sa tiež rady zanášajú prachom. Prečítajte si článok, kde vám poradíme, ako vyčistiť notebook.

 

Vyfúkanie klávesnice je prvý krok, ktorý odstráni zanesenú špinu. Zaschnutú špinu, odtlačky prstov na klávesoch, baktérie a vírusy najlepšie odstránite jemnou handričkou a špeciálnym čistiacim prostriedkom. Pozor na bežne dostupné čističe, ktoré máte najskôr doma.

Určite nečistite klávesnicu agresívnou dezinfekciou do kúpeľne alebo kuchyne. Použite šetrný čistič určený na plasty.

Miesto medzi jednotlivými klávesami môžete vyčistiť napríklad starou jemnou kefkou na zuby alebo si vezmite na pomoc vatovú tyčinku jemne namočenú v čistiacom prostriedku.

Ako vyčistiť klávesnicu čistiacou hmotou

Ďalšou obľúbenou a účinnou metódou, ako z klávesnice rýchlo dostať nečistoty a zbaviť ju baktérií a vírusov, sú špeciálne čistiace hmoty. Vyzerajú ako bežná mäkká plastelína, ale dokážu na seba nadviazať nečistoty a majú príjemnú vôňu. Čistiacu hmotu stačí na klávesnici jemne pritlačiť.

Čistiaca plastelína je mäkká, takže ju na klávesnici jednoducho rozprestrite. Stačí s ňou potom jemne „jazdiť“ po klávesnici a nechať ju, nech na seba nachytá nečistoty.

Využijete ju aj pri čistení ovládačov k televízii alebo tlačiarne. Skrátka všade, kde sa okolo tlačidiel rady držia nečistoty.

Po použití stačí čistiacu hmotu opláchnuť vo vode a zase uložiť do krabičky.

Aké zásady dodržiavať pri čistení klávesnice

Aj pri čistení klávesnice platia určité pravidlá, ktoré vám zjednodušia prácu a udržia zariadenie v bezpečí.

  • Pred čistením vypnite notebook alebo odpojte externú klávesnicu.
  • Nepoužívajte žiadne agresívne čistiace prostriedky.
  • Čistite klávesnicu len jemnou handričkou, mäkkou kefkou alebo štetcom, prípadne vatovou tyčinkou.
  • Pozor na vodu. Aj malé množstvo vody v klávesnici notebooku dokáže poškodiť elektroniku. Čistite klávesnicu len ľahko vlhkou jemnou handrou z mikrovlákna.
  • Nepúšťajte sa sami do rozoberania klávesnice pri notebooku.

Ako často čistiť klávesnicu

Na čistenie klávesnice notebooku si skúste spomenúť aspoň raz za mesiac.

Ideálne je ale čistiť pravidelne. Napríklad kedykoľvek si upratujete pracovný stôl, triedite veci alebo odnášate hromadiace sa hrnčeky. Všetky viditeľné nečistoty z klávesnice zotrite ideálne hneď. Nech nestihnúť zaschnúť.

Na „neviditeľné“ nečistoty si vezmite jemnú handričku a šetrný čistiaci prostriedok, ktorý zbaví klávesnicu baktérií a vírusov. Takto šetrne môžete klávesnicu zotrieť napríklad raz týždenne. Zbavíte ju tiež prachu alebo napríklad zvieracích chlpov, ak máte domácich miláčikov.

Jak vyčistit klávesnici | inComputer.cz

Pri externej klávesnici máte výhodu, že jednotlivé klávesy môžete vybrať a klávesnicu tak poriadne vygruntovať. Pod klávesami sa totiž drží skutočne veľké množstvo nečistôt. Na vytiahnutie jednotlivých klávesov slúžia tzv. vyťahovače alebo anglicky keycap, ktorými klávesy podoberiete a ľahko vyberiete.

Tip: Ak sa pustíte do čistenia externej klávesnice a vyberiete klávesy, odfoťte si, kam jednotlivé tlačidlá patria. Vďaka tomu klávesnicu po čistení zase správne poskladáte dohromady.

 

Ako udržať klávesnicu čo najdlhšie čistú

  • Pravidelne si umývajte ruky – na klávesnici sa zachytia nečistoty práve z ruky. Pravidelným umývaním aspoň čiastočne eliminujete množstvo baktérií, ktoré na klávesnici prenesiete.
  • Používajte antibakteriálny gél – aby ste nemuseli stále lietať k umývadlu, dajte si na pracovný stôl antibakteriálny gél. Ten môžete používať niekoľkokrát denne a udrží vaše ruky čistejšie.
  • Nad klávesnicou nejedzte a nepite – na jedlo si od počítača odskočte inam. Jednak si ho viac vychutnáte, keď nebudete pozerať do monitora, a hlavne vám nič na klávesnici nespadne alebo nekvapne.

Ako vyčistiť poliatu klávesnicu

V prípade, že sa vám doma stane nehoda a na klávesnici notebooku si rozlejete rannú kávu, vodu alebo sladkú limonádu, potom vám babské rady príliš nepomôžu.

Ak polejete klávesnicu notebooku, ihneď ho vypnite a vypojte z nabíjačky.

Pokiaľ išlo len o malé množstvo vody, otočte notebook a skúste nechať klávesnicu poriadne vyschnúť. Na pomoc si vezmite napríklad papierové utierky, ktoré pomôžu nasiaknuť prebytočnú vlhkosť.

Buďte opatrní pri používaní fénov a ďalších zdrojov tepla. Príliš horúci vzduch môže notebook poškodiť.

Ak ste klávesnicu pri notebooku ale poliali viac, a ešte napríklad sladkým pitím, kávou alebo čajom, je lepšie zveriť vyčistenie klávesnice do rúk profesionála. Neodporúčame skúšať klávesnicu notebooku doma rozoberať.

Ak si polejete externú klávesnicu, môžete vybrať jednotlivé klávesy a nechať všetko poriadne vyschnúť. Samozrejme ju pred čistením nezabudnite odpojiť.

Odporúčané články

Ako sa dobre starať o notebook
Ako zrýchliť notebook
Klávesové skratky, o ktorých možno nemáte ani tušenie